V Kunratickém lese v těchto týdnech dochází k plošnému kácení vzrostlých a zdravých stromů. V okolí Nového Hrádku se jedná zejména o souvislý porost dubu červeného. Požádali jsme o vyjádření Magistrát hlavního města Prahy (MHMP) i Lesy hlavního města Prahy (LHMP).
· Dub červený je nepůvodní a invazivní strom. V minulosti se vysazoval, ale dnes má negativní dopad na bylinné patro a obnovu lesa.
· Schválené plány počítají s vykácením porostů dubu červeného a jeho nahrazením jinými dřevinami.
· Plány vypracovali odborníci, kteří rozumí problematice lesů a hospodaření v nich.
To, co ve vyjádření obou institucí postrádáme, je následující:
· Duby červené, které se kácí, patří mezi nejstarší a nejzdravější porosty, které v dané části Kunratického lesa jsou.
Opravdu je nutné odstranit všechny porosty a tak rychle?
· Prostředí lesa dubu červeného je oblíbené pro procházky lidí a hry dětí.
Opravdu jim nelze toto prostředí aspoň zčásti zachovat?
· Zapojení obyvatelů okolí a veřejnosti do plánů dalšího rozvoje Kunratického lesa, zejména jeho rekreační funkce.
Opravdu není potřeba vést žádnou veřejnou debatu o rozvoji Kunratického lesa, jelikož veřejnost nemá odborné znalosti?
=================
Zde citujeme z emailového odpovědi (6.2.2025) zodpovědných pracovníků magistrátu na náš dotaz ohledně rozsáhlého kácení velkých zdravých stromů:
"O zásahu víme, společně s pracovníky Lesů hl. m. Prahy jsme osobně porosty vytipovali a na místě i vyznačovali, takže o plochách, kde se v současné době provádí zásahy víme a jsou v souladu s naším záměrem obnovních zásahů prováděných na území Kunratického lesa.
V případě letošního zásahu, o kterém mluvíte, jak již bylo konstatováno se jedná o obnovu téměř čistého porostu dubu červeného (Quercus rubra), což je nepůvodní introdukovaná dřevina ze severní Ameriky, která se v našich podmínkách chová velmi agresivně, a kromě toho, že velmi negativně ovlivňuje složení bylinného patra (jeho listí je velmi špatně rozkládá a negativně ovlivňuje i chemismus půdy), tak se jedná i o druh velmi expanzivně se zmlazující, přičemž semenáčky dubu červeného jsou opět velmi agresivní a fakticky potlačí zmlazení jakékoliv domácí dřeviny. Tento druh byl v našich podmínkách sázen převážně před 80-100 lety především z důvodu odumírání našich původních dubů na trachehomykózní onemocnění (houbové onemocnění přenášené kůrovci na duby), a nyní je naší snahou ho postupně (s ohledem na jeho velmi negativní vliv na stromové i bylinné patro) eliminovat. V případě porostů dubu červeného nelze postupovat jednotlivým výběrem jako u dubu zimního. V takových to případech se volí postup pokácení menší nebo větší plochy, která se následně zalesní vhodnou dřevinou – v tomto případě to budou převážně duby a buky. Samotný zásah je proveden na ploše cca 0,12 hektaru, přičemž lesní zákon v takovýchto případech povoluje plochu více než 8x větší, tedy 1 hektar …. Z toho se dá mj. také dovodit, že námi zvolený postup je maloplošný. Tím že porost je výhradně z dubu červeného, nebyly na místě ponechány jiné dřeviny, což se normálně dělá a na plochách necháváme stát stromy jako výstavky – především duby, borovice, modříny apod.
Pro vaši informaci ještě také doplňuji, že hl. m. Praha je od roku 2007 držitelem prestižního lesnického certifikátu odpovědného přírodě blízkého lesního hospodaření – certifikát FSC (Forest Stewardship Council). Tento certifikát, v rámci, jehož standardu je dodržována řada velmi přísných požadavků (ve většině případů se jedná o požadavky nad rámec českého lesního zákona), je každoročně nezávislým auditorským orgánem kontrolován včetně pochůzek v terénu a doposud jsme za těch 17 let neměli žádnou zásadnější výhradu k našemu lesnickému hospodaření. Také v případě kontrol ze strany České inspekce životního prostředí nebylo shledáno, žádné pochybení v hospodaření na lesních pozemcích.
Co se týká Vašich konkrétních dotazů:
Do jaké míry mají Lesy HMP poslání spravovat hospodářský les versus vytvářet prostředí pro obyvatele HMP? Lesy na území hl. m. Prahy nejsou lesy hospodářské a jedná se o lesy zvláštního určení se zvýšenou funkcí rekreační. To lesy v naší správě bezezbytku splňují. Lesy se zakládaly a pěstovaly vždy za účelem hospodaření v nich. To se týká i lesů, ve kterých se hospodaří v současných podmínkách. V rámci hospodaření dodržujeme výrazně přísnější podmínky, než nám umožňuje lesní zákon (standard FSC), snažíme se hospodařit maloplošně, využíváme pokud to jde přirozenou obnovu našich původních druhů dřevin, podporujeme druhovou pestrost (biodiverzitu) lesních porostů (především hmyz, byliny), redukujeme nepůvodní a invazní druhy dřevin (trnovník akát, dub červený, pajasan žláznatý), sekáme louky, vyvážíme koše, stavíme dětská hřiště apod. Plochy lesů se na území hl. m. Prahy také stále zvyšují a jsou na nejvyšší rozloze, která kdy historicky byla.
V rámci obnovy lesa je primárním úkolem především samotná obnova lesa, tedy zjednodušeně umožnění růstu nových mladých stromků. Pokud bychom obnovu lesa odkládali až do stavu, kdy budou stromy stářím hromadně usychat (tedy do stavu, kdy bychom káceli jen nemocné nebo suché stromy), hrozí vysoké riziko plošného rozpadu porostů se všemi negativními důsledky. Princip postupné, v čase co nejvíce protáhlé obnovy lesa patří mezi základní lesnické přístupy (přírodě blízké způsoby), a to již více než 200 let. Během celého roku pak průběžně také zpracováváme suché a nemocné stromy.
Pokud je úkolem Lesů HMP brát ohled na prostředí pro obyvatele, jakou diskusí s místními obyvateli prošel záměr kácení, například těchto vzrostlých porostů? Lesní pozemky ve vlastnictví hl. m. Prahy má svěřené do správy náš odbor ochrany prostředí MHMP, oddělení péče o zeleň. Odbornou správu zajišťují pracovníci lesů hl. m. Prahy jakožto odborné organizace zřízené Prahou. Jak již bylo uvedeno, veškeré zásahy jsou posuzovány a vyznačeny společně, a v rámci terénní pochůzky samozřejmě řešíme odbornou diskusi (všichni zúčastnění máme vzdělání, odborné znalosti a dlouhodobé zkušenosti z lesů). V předchozím textu bylo uvedeno, že hospodaření je zaměřeno na podporu přírodě blízkých způsobů a je výrazně šetrnější než ve zbytku republiky. Můžete se zajet podívat a porovnat způsob hospodaření např. v Klánovickém lese, kde hospodaří Lesy ČR a hospodaří způsobem, kdy maximálně využívají toho, co umožňuje zmíněný zákon. Nejpatrnější je to na velikost obnovních sečí – plochy do 1 ha.
Pravděpodobně pokud se zeptáme kohokoliv, kdo chodí nebo bydlí v blízkosti lesa, jestli chce, aby se v lese kácelo, tak patrně výrazná většina odpoví, že nechce. Samozřejmě je nám také jasné, že v dnešní době je každý odborník na všechno, i když o problematice neví vůbec nic. Proto se snažíme těmto situacím předcházet a mít veškeré zásahy odůvodněné a lidem vysvětlovat náš záměr i z našeho odborného pohledu. Samozřejmě se může stát, že s námi lidé nebudou souhlasit, ale na to má samozřejmě kdokoliv právo.
Dodržování lesního zákona, podmínek standardů FSC sledují a kontrolují příslušné orgány státní správy, které mají pravomoci hodnotit správnost a důsledky našeho přístupu a jakýkoliv občan se na ně může obrátit – státní správa lesy, myslivosti a rybářství MHMP, Česká inspekce životního prostředí apod."